Reel Sektör’e Yeni Teminat Geliyor

Reel Sektör’e Yeni Teminat Geliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel sektörümüzün rahatlayacağı ve tüm teminat ihtiyaçlarının karşılanabileceği yepyeni bir düzenlemenin yapıldığını kısa süre içerisinde tüm sıkıntıların arkada kalacağını ve sektörün çok daha büyük bir hale geleceğini açıkladı.

Ekonomiden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı hazinenin reel sektörü tamamen rahatlatacak yeni bir modelinin bulunduğunu ve teminat sıkıntısı kalmayacağı söyledi. Teminat konusunda yapılacak olan yeni düzenlemenin tüm şirketler için geçerli olacak bu hamlenin artık kamu ihalelerinde banka teminat mektubu ile sınırlandırılmayacağının da sinyallerini verdi. Banka teminat mektubu alamayan şirketler artık kefalet sigortası ile de işlem yaptırabilecekler. Kefalet sigortası dünyanın birçok yerinde aktif olarak uygulanmakta olan bir yöntem biçimidir. Borçlunun alacaklıya karşı yükümlülüklerini yerine getirmediği durumlarda karşı teminat sağlamaktadır ve yıllardır tüm gelişmiş ülkeler teminat mektubu yerine bu uygulamayı tercih etmektedirler.

Amerika’da teminat ihtiyacı tamamen kefalet sigortası ile karşılanmakta, Avrupa da ise %25 gibi bir oranı bu yöntemle yürütülmektedir.

Asya bölgesinde ise %50 gibi bir orana sahip olan bu uygulamaya geçişte hiçbir sıkıntı ve endişe bulunmamaktadır. Daha önce kefalet sigortasına geçilmemesinin sebebi ise yürürlükte olan uygulamanın bazı noktalarının bu değişikliğe olanak sağlamamasıydı ancak geçen yıl yapılmış olan yeni değişiklikler sayesinde kefalet sigortası artık teminat mektubu ile tamamen benzer bir yapıya kavuşmuş oldu.

Şuan için tüm reel sektörün gelişmiş olan diğer ülkeler gibi hareket edebilmesini sağlamak adına yeni bir mevzuat hazırlığı yaptıklarını belirten Mehmet Şimşek, kısa süre içerisinde uygulamanın aktif olarak tüm ülke reel sektörünün hizmetinde olacağını vurguladı.

Teminat mektubu uygulaması kullanılmaya devam edecek ve kefalet sigortası buna karşın alternatif bir durumda kalacak. Özel sektör bu uygulamanın ardından tüm ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilecek ve ilave kapasite oluşturulduğu için bankalar tarafından hazırda teminat ihtiyacı için kullandırılmakta olan kredi limitlerinin başka alanlarda kullanılabilmesi için olanakların önünün açıldığını belirtti.

2016 yılına bakıldığında kefalet sigortası ile birlikte sunulan, onarım, bakım, imalat, emniyeti suistimal, avans ödeme, gümrük ve mahkeme, performans, ihaleye katılım gibi teminatlar sunulmaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu şartların yanına kamu ihaleleri ve kamu alacakları teminatları da eklenmiş oldu. Kamu İhale Kanunu ve Amme Alacaklarının Tahsin Usulü Hakkındaki Kanun’da kefalet sigortası kapsamına alınmış oluyor.

İlk talepte ödemeli olarak düzenlenebilecek olan kefalet senetleri tıpkı banka teminat mektubuymuş gibi kayıtsız, kesin, asli, şartsız, sigortalı yükümlülüğünden bağımsız ve süresiz bir hale erişmiş oluyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel sektör için çok önemli ve Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan bu uygulamanın kısa süre içinde aktif olarak kullanılabileceğini ileterek geçtiğimiz ayda bankalar tarafından verilmiş olan gayri nakdi kredi’nin 595 milyar lira seviyesine kadar çıktığını söyledi. Bahsedilen tutarın 446 milyar lirası ise teminat mektuplarından oluşmaktadır. Teminat mektupları en çok hizmet, enerji, inşaat ve imalat sektörlerinde kullanılmaktadır.

Bundan sonra reel sektörün kamu ihalesinde sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacağını ve kefalet sigortası uygulamasından da yararlanabileceğini hatırlatan Şimşek, hem banka kredi limitini dolduran hem de başka alanlara yönelmek isteyen firmaların işinin kolaylaşacağını ve bunun da birebir olarak Türkiye ekonomisine artı katsayı getireceğini sözlerine ekledi.

Kefalet sigortası hakkında çeşitli bilgiler veren Şimşek, aynı zamanda kefalet sigortasının aynı teminat mektupları gibi kamu ihaleleri dışında da amme alacağı tahsilin tehlikeye girmiş olduğu durumlarda aynı teminat mektupları gibi kullanılabileceği ve tahsil dairelerine sunulabileceğini belirterek tüm reel sektörün çok daha aktif rol oynamaya başlayacağını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü