Duygu Haberler | Güncel Haberler
Reklamı Geç
Dizel Yasaklanacak Mı?
Sosyal Medyada Paylaş
12 Eylül 2017
Admin

Dizel Yasaklanacak Mı?

Dünyanın önemli ekonomisine sahip olan bazı ülkelerin birbirlerinden farklı zamanlar da dizel ve benzinli araçlara yasak getirmeye hazırlandığı öne sürüldü.

Başta Çin, Fransa, Norveç, İngiltere ve Hindistan ülkeleri olmak üzere, en büyük otomotiv pazarına sahip olan Çin’in fosil yakıtlı araçlarının satışlarını durdurmaları ve elektrik araç yapımının hızlandırılması amacıyla teşvik ettiği açıklandı.

Benzinli araçların üretim ve satışını durdurmak için tarih belirlemeye çalıştıklarını dile getiren Çin Sanayi Ve Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, bu hamle ile Çin’in otomobil endüstrisine büyük bir etki bırakacağını söyledi.

Fosil yakıtı kullanılan araçlara karşı savaş açmaya hazırlana bir diğer ülkede yıllık yaklaşık 2,7 milyonluk araç satışına sahip olan İngiltere. İngiltere yapmış olduğu hesaplara göre 2040 yılından başlayarak benzinli ve dizel araç satışlarını yasaklayacak ve böylece tahminen 2050 yılında benzinli ve dizel araçlardan temizlenmiş olan yolların yeni sahipleri ise sıfır emisyona sahip olan araçlar olacağı yönünde. Büyük bir araç Pazar payı olan İngiltere bu sıralama da 6. Sırada yer alıyor.

Fransa ise küresel ısınmadan kaynaklı almış olduğu bu karar neticesinde 2040 yılı itibari ile yalnızca elektrikli, temiz yakıtlı ve hibritli arabaların satışına izin vereceğini açıkladı. Bu konu ile ilgili şuan için çalışmalarda bulunan ülkeler arasında sıraya girmiş olan Fransa ve Almanya.

Fransa’nın temiz yakıta sahip olan araç satışlarında ufakta olsa bir payı olduğunu ve bu oranın giderek ivme kazandığını ve bu yıl başının ilk çeyreğinden itibaren satmış oldukları araçların 4’ünden birinin temiz yakıtlı olduğunu verilmiş olan bilgilere göre söyleyebiliriz.

Almanya’nın da bu konuda istek duyuyor olduğu bilinse de henüz bir tarih veremedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in temiz yakıtlı araçların olması gerekmesini çok doğru olduğunu belirten bir açıklama yakın zamanda yapmıştı. Aynı zamanda bu konu için alt yapı hazırlıklarının yapılması gerektiğini de dile getirmişti.

Hindistan tarafından gelen açıklamaya göre de, 2030 yılında satılan tüm araçların elektrikli motor donanımına sahip araçlar olması yönünde. Hindistan’ın da hatırı sayılı bir pazar payına sahip olduğu otomotiv sektöründe diğer ülkelerle birlikte bu adımı atıyor olması oldukça büyük bir yenilik olacaktır. Hava kirliliği oranında yüksek bir değere sahip olan Hindistan almış olduğu bu kararla oldukça doğru bir tercih yaptığını da göstermiş oldu.
Norveç’in de bu konuda tarih belirlemesiyle birlikte bu konuda ki kararını da açıklamış oldu. Norveç’in en temiz yakıt kullanımı oranına sahip ülkelerden biri olması yanında yapmış oldukları plana göre 2025 yılında satılan her kişisel ve ticari otomobilin sıfır emisyona sahip araçlar olacağını açıkladı. Norveç’in %40 lık bir oranla geçtiğimiz yıl hibritli ve elektrikli araç satışı yaptığı da ayrıca bilinmektedir.

Bu ülkelerin dışında bu konuda niyetleri olduğu söylenen 8 ülke daha bulunuyor. Bu ülkeler başlıca Hollanda, Güney Kore, Danimarka, İrlanda, Avusturya, Japonya ve Portekiz olduğu söyleniyor.

Son dönemlerde bu konuda satış yapan en çok ülkeler arasında Hollanda, Fransa, Hollanda, Norveç, Çin, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve İngiltere. Verilen bilgilere göre sadece bu 10 ülke yaklaşık %95 lik bir orana ev sahipliği yapmaktalar.
Tüm dünya hükümetleri tek tek elektrikli araçlara geçiş konusunda gelecek hedeflerini açıklamaya devam ederken firmalarda bu ön izlemeleri boş geçmiyor ve elektrikli araç yatırımlarını her geçen gün daha da arttırıyorlar. Son olarak bu furyaya Mercedes’de katılmış oldu. 2022’ye kadar tüm Mercedes modelleri için elektrikli seçeneği eklenmiş olacak ve isteyen herkes bu şekilde sipariş geçebilecekler.

Bir adet yorum var.

  1. Dizel gerçekten yasaklanması gerekiyor bana göre çünkü doğaya ve atmosfere verdiği zararlar açıkca ortada tüm dünya oturup bu konu hakkında bir an önce yatırımını yapıp bu zararın önüne geçmesi gerekiyor yoksa önümüzdeki yıllarda bunun acısını görebileceğiz.. Yazı için teşekkürler…

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

beğeni satın al | istanbul escort