Norveç Ekonomi’de Bir İlke İmza Attı

Norveç Ekonomi’de Bir İlke İmza Attı

Yukarı doğru hızlı bir ivme kazanan Euro sayesinde Dünyanın hatırı sayılı bir varlık fonuna sahip ülkeler arasında olan Norveç tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

Ülkenin sahip olduğu GSYH’nın 2,5 katı kadar bir varlık fonuna sahip olan Norveç’in 1990 yılında kurmuş oldukları ve petrol, doğalgaz gelirlerinde gelecek nesillere yönelik tasarruf yapmak amaçlı elde ettikleri miktar 1 trilyon gibi bir rakama ulaştı. Yabancı ülkelerde almış oldukları hisse senedi, tahvil ve emlak sektörü piyasalarında yapmış oldukları yatırım 2016 yılının sonunda 900 milyar dolara ulaşmıştı.

Bu fon dünyanın en büyük fonu olarak gösterilirken toplam 77 ülkede tam tamına 8 bin 985 şirkette hali hazırda yatırımı bulunuyor.

Avrupa’da yatırım yapmış olduğu şirketlerin yatırım oranlarının yüzde 2,3 ü ve dünya genelinde yapmış oldukları yatırımın oranlarının yüzde 1,3’ünü halka açık şirketler oluşturuyor. Türkiye’de de yatırımları bulunan Norveç’in yaklaşık olarak bir milyar dolar yatırımı Türkiye’de bulunuyor.

Norveç Varlık Fonunun yaklaşık olarak Türkiye’de 48 şirketin hisse senedini yatırım yapması ve yatırım yapmış olduğu başlıca şirketler ise, Ereğli demir ve çelik, Tüpraş, Garanti Bankası, Petkim, Pınar süt ve Enka İnşaat bulunuyor.

Bu şirketler arasında en büyük payın ise Garanti Bankasına yapılmış olduğu görülüyor. Yaklaşık olarak bu bankanın yüzde 1,23 hissesini elinde bulunduran fonun bankaya yapmış olduğu toplam yatırımın 112 milyon 63 bin dolar olduğu söylendi. Fonun toplam olarak 5 şirketteki hisse değerinin ise 112 milyon 112 bin dolar olarak kayda geçtiği de paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Her geçen gün büyüyen ve ekonomisi güçlendiren Türkiye birçok yatırımcının ve iş adamının en önemli ve uğrak noktası oluyor. Yeni girişimcilerin Türkiye’nin bereketli kaynaklarına yöneldiği ve piyasa da kendilerine yer bulabilmek için sürekli yatırım yaptıkları da gelen bilgiler arasında. Avrupa ve Asya’nın gelişen ve büyüyen trendi Türkiye olarak birçok kaynakta gösteriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü