TL %8.49 Oranında Değer Kazandı

TL %8.49 Oranında Değer Kazandı

Şubat Ağustos dönemi arası TL rekor bir performans ile tam %8.49 oranında dev bir değer kazandı. Dolar ile karşılaştırıldığında 7 aydır üst üste yükseliş kaydetti ve Cumhuriyet tarihindeki bir ilke de imza atılmış oldu.

TL’nin güçlenmesi başta FED olmak üzere herkesin yakın markaja almasına sebep oldu. FED faiz arttırma ihtimalinin azaldığın ve bu etki ile 3.39 ile 9 ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. 1989 yılındaki kovertable’dan beri ilk kez 7 ay üst üste dolara karşı galip gelen TL’nin büyük artışı durdurulamayacak gibi görünüyor. ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanmakta olan gerginlikten ötürü dolar negatif etki göstermeye devam edecek. TCMB sıkı para politikası uygulamasına devam ettiği sürece TL’nin dolar karşısındaki değeri her geçen gün artarak katlanmaya devam edecek.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi indirgenmiş reel getiri oranı dolar yatırımı yapmış olan herkese tam %1.86’lık bir değer kaybı yaşatıyor.

Geçen gün FED Başkan Yardımcısı deneyimli ekonomist StanleyFischer sürpriz bir şekilde özel nedenlerini göstererek istifa ettiğini açıklamıştı. Bu ve savaşın çıkma ihtimali göz önüne alındığında önümüzdeki dönemlerde dolar endeksi 91 seviyesine kadar geri çekilmiş oldu.

Doların en son dip noktası ise 3.30 aralığı olarak görülüyor. Mevcut seviyelerin dip yapması halinde ise dolar bir direniş göstermeye başlayacak ancak politik durumların devam etmesi halinde bu direnç kısa süre içerisinde kırılacak.

İlk etapta dolar/TL endeksi 3.38 – 3.36 gibi bir seviyeye çekilebilir. Yüzde 10.7 seviyesine yükselen enflasyon oranı geçen  gün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında bir faiz indirimi yapılması ile birlikte yeni bir sinyale kavuşmuş oldu. Gelecek ay cari açık verileri izlenerek perakende satış verileri fiyatlarda etkili olacak gibi görünüyor. TL’nin değer kazanması sürekli olarak hiç düşmeden devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü