Yabancıların İstikrar Ülkesi Türkiye

Yabancıların İstikrar Ülkesi Türkiye

Türkiye piyasaları her gün derinleşmeye ve büyüyen ekonomisi sayesinde yabancıların yatırım alan tercihlerinin başında geliyor. En büyük ve önemli yatırımcılardan biri olan JimRogers Türk tahvillerinin yüksek getirisinin tüm yatırımcıların hedefinde olduğunu söylüyor.

Hazine tarafından yeni açılan ihale birçok yabancı yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Yaşanan tüm talihsiz olaylar terör eylemleri, algı operasyonları veya diplomatik gerginlik Türkiye’nin büyümesini durduramıyor. İlk çeyrekte Türkiye beklenenin üzerinde bir büyüme performansı sergiledi ve tüm yatırımcıların ilgi odağı haline gelmeyi başardı. Şuan için ülkemizin ekonomik verileri resmen diğer ülke yatırımcıları ve iş adamlarına parmak ısırttırıyor.

Ortaya çıkan göstergeler sayesinde ikinci ve üçüncü çeyrekte gene beklenenin üzerinde bir büyüme planı hesaplanıyor. Sanayi sektörünün büyümesi son 6 yılın en üst zirvesinde seyrediyor. Temmuz ayı büyüme rakamları %2.3 olurken yıllık olarak incelendiğinde %14.5’lik dev bir sanayi büyümesi yaşanmış. Bu sayede hem ekonomiye hem de Türk piyasalarına olan güven büyük ölçüde artarak sabitlenmiş oldu.

Yabancı firmaların hisse senedi alanında yapmış olduğu alımlar son yaşananların gölgesinde tam 3.3 milyar dolar gibi bir rakama ulaşabildi. Ağustos ayının son 15 gününde sadece 1 milyar 350 milyon dolarlık yabancı alımı gerçekleştirildi. Yaşanan tüm bu gelişmeler incelendiğinde Türkiye rüzgarı tekrar arkasına alarak hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor diyebiliriz. Tahvil ihracı tam 1 milyar 750 milyon dolar gibi dev bir rakama ulaştı. Toplamda ise 270’den fazla yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Bu tahvillerin %46 gibi büyük bir oranı ABD’de iken %29 İngiltere ve %13’ü de Avrupa’da bulunuyor.

Hazine bu tahvillerin satışı sayesinde tam 9.1 milyar dolarlık bir finansman sağlamış bulunuyor. Dünyaca ünlü yatırımcı JimRogers Türkiye’nin her geçen gün daha da büyüyeceğini ve durumunun en üst seviyelere kadar çıkacağını düşündüğünü söyleyerek büyük bir yatırım yapacağını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü