Adım Adım Tez Nasıl Yazılır?

Adım Adım Tez Nasıl Yazılır?

Adım Adım Tez Nasıl Yazılır?

Tez yazmak gerçekten emek ve sabır isteyen bir süreçtir, bu sebepten ötürü de hazırlık evresi oldukça ehemmiyetlidir. Tez tasarısı uzun bir akademik çalışma için olmazsa olmazdır.

Kullanacağınız içeriği tez içinde nasıl konumlandıracağınıza yardımcı olur. Bu hem yazar hem de tezi okuyan ve değerlendiren şahıslar için bir basitlik sağlar. Tez hazırlama konusunda önce fikir sahibi olmalı sonrasında tezinizi hazırlamaya başlamalısınız.

Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar Hangileridir?

Her şeyden önce tezinizi hazırladığınız lisansüstü programının isteklerini danışmanınız ile konuşun ve bu istekleri iyi kavrayın.  Hatta bölümün taleplerini daha iyi kavramak için önceki senelerde bitirilmiş ve onay almış tezleri okumanızda büyük fayda var.

  • Tezinize, çalışmanızı özetleyen bir yazı ile başlayın. Unutmayın, tez özetleri oldukça nitelikli olmak zorundadır. Burada rastgele bir kaynağı referans göstermek zorunda değilsiniz yalnızca mevzunuzu açıklayıcı bir özet yeterlidir.
  • Özet kısmından sonra yeni bir sayfada “teşekkürler” kısmına geçin. Bu kısımda tezinize takviyeci olan bireylere ve müesseselere teşekkür edebilirsiniz. Bu kısım genellikle bir sayfayı geçmez; bu surattan siz de mübalağa etmeyin.
  • Teşekkürler kısmından sonra yeniden yeni bir sayfada “içindekiler” kısmını oluşturun. Bu kısmı hazırlarken her kısmı ve sayfayı belirttiğinize dikkat edin, özellikle çok uzun bir tez yazdıysanız daha fazla dikkat etmelisiniz.
  • Tezinizin ana metnine kısa bir giriş kısmı ile başlayın. Bu kısım çalışmanın emelini ve kapsamını kapsamalıdır. Aynı zamanda bu kısımda tezinizin daha iyi anlaşılması için bazı ayrıntı bilgiler verebilirsiniz.
  • Tezinizi işleyip geliştirdiğiniz giriş kısmından sonraki kısmında, nasıl bir yaklaşım çalışma mevzunuzun arzlarını karşılar ve araştırmanızı karşı tarafa daha iyi nakleder, bu mevzuda açıklayıcı olun. 

Araştırma Tezinin Kısımları Nelerden Oluşur?

Bir araştırma tezinin ayrıntıya girilen bu kısmı genel olarak şu kısımlardan oluşur: Literatür taraması, metodoloji ve belirtilerin yorumu. Literatür taraması, mevzu hakkında başkalarının söylediklerini ele almalıdır; metodoloji, araştırmanın yanı sıra arka tasarıda yürütülen anlamı sunmalıdır; belirtiler kısmında da araştırmanın neticeleri sunulmalıdır ve açıklanmalıdır.

Son olarak, belirtilerinizi bütün olarak sunarak tezini tamamlayın. Ardından referans listenizi hazırlayın. Rastgele bir ek bilgi vermek isterseniz de bunları tezin sonuna ilave edin. Tezinizi yazdırmak istiyor ya da destek talep ediyorsanız tez fiyatları hakkında bir araştırma yapmanız gerekir. Tüm bilgilere  https://www.tezhazirlamamerkezi.net/  sitesinden ulaşarak destek alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü