Diş Çürükleri Kalp Rahatsızlığının Habercisi!

Diş Çürükleri Kalp Rahatsızlığının Habercisi!

Diş etinde iltihaplanmalar, hassaslık ve dişlerinde çürük bulunan hastaların hepsi bunu hemen yemek düzenine bağlamamalı. Çünkü dişlerimizde meydana gelen hastalıklar rahatsız bir görüntü oluşturmak yerine vücudumuzun içerisinde olup bitenlerden haber veriyor.

Diş eti sorunları yaşayan hastaların genel olarak kalplerinde damar tıkanıklığı, yağlanma, ritim bozukluğu bulunduğu tespit edildi. Bu iki organ arasında bağlantı kurulabilir mi diye düşünen uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda diş etindeki rahatsızlıkların şeker hastalığı, gizli şeker, kalp yetmezliği gibi çok daha ağır hastalıkların habercisi olduğunu gösterdi.

İlerleyen Yaşlarda?

Özellikle yaş ilerledikçe ağızda bulunan tükürük sıvısı her geçen sene daha fazla azalır. Örneğin bebeklerin tükürük sıvısı, diğer bir adıyla salyaları ağızlarından akarken yaşlıların tükürük sıvıları o kadar azdır ki şapırdatma şeklinde kendilerini belli ederler. Tükürük sıvısının azalması diş çürüklerini beraberinde getirir çünkü tükürük her saniye ağzın içi temizleyen su gibidir. Bu su azalırsa dişlerdeki bakteriler, yemek kalıntıları tam anlamıyla temizlenemez, bunun sonucunda bakterileşme baş gösterir. Bu yüzden yaşlılara tükürük sıvısını tetikleyen ilaçlar kullanmaları tavsiye edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü