Güvenlik sistemleri

Güvenlik sistemleri

Güvenlik Sistemleri

Güvenlik sistemleri,evler işyerleri gibi ortamlar için emniyet sağlarlar. Güvenlik amacıyla kullanılan sistemlerin ortak amaçları kullanıldıkları ortamların korunmasını ve kollanmasını sağlamaktır. Bu nedenle oluşabilecek farklı güvenlik ihlali oluşturabilen etkenlerin önlenebilmesini amaçlarlar. Bu sistemlerin kullanıldıkları ortamlar farklı olabilmektedir. Örnek olarak evler, işyerleri gibi yerlerde ve arabalar gibi ortamlarda güvenlik sistemleri kullanılabilmektedir.

Güvenlik amacı ile kullanılan sistemlerin farklı kullanım görevleri bulunmaktadır. Mesela sorun oluştuğunda belirli yerlere haber verilmesini sağlamak gibi. Yangın anında gerekli yerlerin uyarılmasını sağlamak, hırsızlık ya da gasp gibi suçlarda olay anının kayıt altına alınarak olayın çözümlenmesi için yardımda bulunmak gibi durumlar güvenlik sistemleri için belirlenmiş olan çalışma alanlarıdır.

Güvenlik Sistemleri Görevleri

Güvenlik amacıyla kullanılan sistemlerin başlıca görevleri şu şekilde sıralanabilir;

Hırsızlık Vakaları: Sensör ve manyetik elemanların kullanılması ile oluşturulmuş olan sistemler evlerde camlar, kapılar ve  giriş çıkışların yapıldığı noktalarda kullanılırlar. Ayrıca güvenlik sistemleri evlerin dış kısımlarında da kullanılabilirler.

Yangın Vakaları: Yangın için kullanılan sistemler ısıya ve dumana karşı duyarlı olan sensörlerin kullanılması ile oluşturulur. Bu nedenle kullanılan güvenlik sistemleri amaçları yangına erken müdahale edilebilmesini sağlamaktır.

Sel ve Su Baskınları: Bu doğa olayları birçok farklı nedenlerden dolayı görülebilirler. Ayrıca evlerde açık unutulan musluklar ya da bir bölümde oluşabilen su kaçaklarından dolayı da oluşabilirler. Bu gibi durumlarda gerekli noktalara bilgi verilir bu şekilde güvenlik sistemleri hızlıca müdahale edilmesini sağlamış olur.

Gaz Kaçakları: Bu vakaların risk faktörleri oldukça yüksektir. Çünkü hızlı bir şekilde fark edilmeyip anında müdahale yapılamadığı zaman hayati zararlar söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanılan sistemler gaz kaçaklarını algılayabilen sensörlerden oluşur. Sistem kaçağı algıladığı anda uyarı yapmakta ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktadır.

Güvenlik amacıyla kullanılan sistemlerin işlevlerinden biri caydırıcılık sağlamaktır. Bu işlev kendinizi daha güvende hissedebilmenizi sağlamak amacını taşır. Sayılan tüm bu nedenleri birlikte değerlendirdiğimiz zaman güvenlik amacıyla kullanılan sistemlerin oluşması beklenmeyen olumsuz durumların yaşanması durumunda alınması gereken tedbirlerin kısa zaman içinde alınmasını sağlamak ve olaya müdahale edilmesini hızlandırmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü