Sıcak Havalar Zehirliyor!

Sıcak Havalar Zehirliyor!

Sıcak havalar yalnızca fiziksel olarak terletme ile gelen bunalıma neden olmuyor, aynı zamanda içimizdeki düzeni de bozuyor. Havaların ısınmasıyla beraber dışarıda satılan, açıkta bulunan birçok yiyeceğin ömrü yarısına iniyor, kullanılamaz, tüketilemez hale geliyor.

Aşırı sıcakta kalan piller bile patlarken, bir sebzenin ya da asitli içeceğinin yapısının bozulmamasını beklemek hayal olurdu. Açıkta bıraktığınız yiyecekler öncelikle güneşin zararlı ışınlarından nasibini alıyor, yapısında ani şekerleşmeler oluşuyor. Sonrasında içeceğin tadı bozuluyor ancak üreticiler hemen buz dolabına koyarsa bu bozuk tat tüketici tarafından hissedilmiyor.

Sıvı tüketiminin had safhada olduğu yaz aylarında özellikle içilen içeceklerin yapısının değişmesi bulantılara ve ishale neden oluyor. Enfeksiyona kadar uzayabilen bu bozuk gıdalar, zehirlenmeler hatta ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Özellikle bünyesi zayıf kişilerde halsizlik, nefes nefese kalma şeklinde kendisini belli eden bu zehirlenme başlangıçları büyük bir ihtimalle üreticilerin ve satış yapanların yiyecekleri depolama alanlarının kısıtlayıcılığı yüzünden güneşte bekletmelerinden kaynaklanıyor. Eğer sizlerde de aşırı sıcak günlerde yukarıdaki belirtilerden varsa ishal veya kusma önleyici herhangi bir ilaç almadan direk doktora başvurunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü