Cassini, Satürn Atmosferinde Parçalandı

Cassini, Satürn Atmosferinde Parçalandı

Cassini uzay aracı tam 13 yıldır Satürn atmosferi yakınında çalışmaktaydı. Uzay aracını yönetmekte olan ekip ise Cassini’nin infilak etmesi için son talimatını vererek twitter üzerinden duygusal bir mesaj verdi.

Dünya üzerinde son sinyalini alarak ekibin verdiği talimat doğrultusunda çalışma yapmış olduğu gezegende hayatına son vermiş oldu. Bu çalışma tarihin en başarılı uzay görevi olarak biliniyor. Nasa’nın talimatının ardından Cassini sadece 1 dakika sonra infilak etti.

Cassini’nin infilak ettirilmesinin nedeni ise tam 13 yılın sonunda yakıtının bitmesi olarak açıklandı. Satürn ve etrafında başı boş bir şekilde dolaşmasını istemedikleri emektar uzay aracı bu şekilde bir duygusal sahne ve mesaj ile birlikte hayatı sonlandırılmış oldu.

Cassini, Satürn’e bakış açısını tamamen değiştirecek çok önemli bilgiler veren bunun dışında gezegenlerin uyduları hakkında da bilgi toplayan uzay aracı araştırmasını sonucunda NASA yüzyıl boyunca çalışsa da edinemeyeceği bilgileri sadece 13 yıl içerisinde alabildi.

Titan isimli duydu hakkında çok önemli bir bilgi veren Cassini Dünya’da olduğu gibi uydunun mevsimsel bir döngü içinde olduğu keşfederek yeni yaşanabilir gezegenler konusunda yapılan araştırmaya büyük bir katkı sağlamıştı.

Diğer bir uydu Enceladus için ise çok daha önemli bir bilgi veren Cassini, uzaya doğru su buharı fıştırttığı yönünde bilgi vermişti. Enceladus’un yüzeyinin bilinenin aksine tamamen buz ile kaplı olduğu ve bu buz kütlesinin altında büyük bir okyanus olduğu da Cassini sayesinde öğrenilen bilgiler arasında bulunuyor. Bunun yanında yüzeyin yaşama için elverişli bir ortam olduğu da gene kendisi sayesinde öğrenilmişti.

Cassini’nin finali için birçok bilim insanı NASA içerisinde toplanarak ortak sona geri sayım yaptılar. Yapılan açıklamada ise Cassisi’nin vedasının bilim çevresinde sok derece üzüntülü bir durum olduğu onun bilim dünyasına katkısının hiçbir zaman unutulmayacağı söylendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Gerçekten Cassini uzay aracının elde ettiğini bilgiler çok değerli. Bu bilgileri günümüzde öğrenebilmek için James Webb uzay teleskopunu beklememiz gerekliydi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

beğeni satın al | istanbul escort