Face ID ve Güneş Gözlüğü

Face ID ve Güneş Gözlüğü

Apple tanıtımı sırasında sorun çıkan Face ID ile ilgili her geçen gün yeni teoriler üretilmeye devam ediyor. Şimdi en çok merak edilen soruların başında ise Face ID’nin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışılmayacağı sorusu oldu.

Craig Federighi tarafından yapılan açıklamaya göre milyonda bir hata payı olabileceği tanımlanan Face ID’nin yüzü belirsiz hale getirebilen birçok durumda dahi sağlıklı çalışabileceği söyleniyor. Touch ID yerine getirilen yeni teknolojinin ise tanıtım sırasında 2 kere hata verip 3. Deneme de çalışması da teknoloji meraklılarının aklında birçok yeni soru işareti barındıran bir konu oldu.

Face ID yapılan denemeler sonucunda birçok farklı güneş gözlüğü ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Tanıtım sırasında bahsedilen çeşitli unsurlar bulunmasına rağmen güneş gözlüğü konusunda hiçbir açıklama da bulunulmamıştı. Şapka, eşarp, makyaj, sakal konusunda verilen bilgiler dışında bu konuda da yapılan açıklamanın ardından teknoloji meraklılarının soruları da yanıtlanmış oldu.

Craig Federighi soruya mail yolu ile cevap vererek güneş gözlüklerinin kızılötesi ışığa izin vermesi sayesinde gözlerin görülebileceği ve Face ID’nin sorunsuz çalışabileceğini belirtti. Tabi net bir şekilde söylenmemiş olsa da ucuz güneş gözlüklerinde çalışmayacağı yönünde teoriler ortaya atılmaya başlandı.

Diğer bir soru ise telefonun çalınması durumunda hırsızın telefon sahibinin yüzüne telefonu tutması durumunda çalışıp çalışmayacağı şeklinde oldu. Bu durumun da telefon sahibinin telefona bakmazsa çalışmayacağı yönünde yanıtlandığı aynı zamanda güç ve ses tuşuna basılması durumunda yüz tanıma sisteminin devre dışı kalacağı açıklandı.

Yapılan açıklamalar sonrasında verilen yanıtlar eleştirilmeye başlandı. Sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar hırsızların gözlerinizi açmanızı sağlayabileceği veya birinin sizi gasp etmesi durumunda tuşlara basmanızın mümkün olamayacağı yönünde olmuş. Herkes merakla telefonun çıkmasını beklerken sayılı günler kala daha birçok teorinin ortaya atılması bekleniyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü