Ses Kayıtlarında Neden Sesimiz Kötü Çıkar?

Ses Kayıtlarında Neden Sesimiz Kötü Çıkar?

Bir çoğumuz herhangi bir ses kaydında, videoda, sosyal medya uygulamaları üzerinden arkadaşımıza sesli mesaj yollarken mesajı yolladıktan sonra duyduğumuz ses karşısında şok oluruz.

Ses kayıtlarında kendi sesimizden iğreti duymamızın sebebi London’da yapılan bir araştırma ile netlik kazandı. Ses kaydındaki sesi garipsemememize neden olan aslında tamamen ses titreşimleri! Başka insanlar konuşurken beynimiz ses titreşimlerini alır, işler ve normal zamanda duyduğumuz sesler haline getirir. Bu bize çok tiz bir ses olmadığı sürece garip gelmez.

Ancak diğer insanların sesini garipsemeyen beyin kendi sesini iki farklı titreşim şeklinde aldığı için karmaşık duymaya, bu nedenle kendi sesimizden nefret etmemize neden olur. Birçok insan hiçbir zaman kendi sesimizi duyamayacağımızı söylese de London’da yapılan bu araştırmaya göre kendi sesimiz bir başkasıyla çıplak sesle konuştuğumuzda gelen sese benzer oluyor.

Ama beyne bu sırada da ses tellerimizden giden titreşimler gidiyor, kısaca karşımızdaki insanın duyduğu gibi sesimizi duyamamış oluyoruz. Tartışmaya son noktayı Laringoloji profesörü koydu, yaptığı açıklamada konuşurken sesimizin sinüslerden, boş yerlerden ve kulaklardan geçtiğini, bu sırada değişime uğradığı için gerçek sesimizi duyamayacağımızı söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü