Colombian Kahvesinin Lezzet Profilleri ve İşleme Yöntemleri

Colombian Kahvesinin Lezzet Profilleri ve İşleme Yöntemleri

Dünyanın en lezzetli ve kaliteli çekirdekleri dendiğinde akla gelen Colombian kahvesi, kahve severlerin tercihlerini şekillendirir. Yaklaşık 1500-1600 metre yükseklikte yetişen, yıkanarak işlenmiş, orta derecede kavrulmuş dengeli asidite ve sertliğe sahip olan Colombian Supremo, farklı demleme ekipmanları kullanılarak içime hazır hale getirilebilir.

Kolombiya ve Yöresel Kahveleri

Kolombiya resmi adıyla Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika’da yer alır. Bogota, ülkenin hem başkenti hem de en gelişmiş şehridir. Brezilya’dan sonra dünyanın en yüksek biyo çeşitliliğine sahip olan ülkenin Amazon Ormanları, Atlas ve Pasifik Okyanuslarına kıyıları, kahve çekirdeklerinin kalitesine olumlu katkı sağlar.

 • İdeal yetişme koşullarını taşıyan verimli topraklar ve
 • Çekirdeklerin zengin lezzet profilleri Colombian kahvesini dünyanın en lezzetli kahveleri arasında sokmayı başarmıştır.

Tat ve aroma açısından kahve tutkunlarının sık tercih ettiği Colombian kahvesi unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenlerin beğenisini toplar. Kahve çekirdekleri yetiştikleri bölgeye özel farklı aromalar sunar.

Colombian kahvesi yıllık 10 milyon torba üretim hacmine sahiptir. Kahve yetiştirilen bölgeler üçe ayrılır. Bunlar kuzeyden güneye doğru sıralanmış dağların konumlarına göre isimlendirilir. Yüksek kalitedeki Colombian kahvesi ıslak olarak işlenir, özenle öğütülür. Kahve seçerken yetiştiği bölgeden ziyade kaliteye göre tercih yapılmalıdır. En iyi Colombian kahvesi çeşitleri Supremo ve Excelso’dur. Yetiştikleri bölgelere göre Colombian kahvesi özellikleri şu şekilde listelenebilir.

 • Kuzey kahveleri; az asitli ve sağlam gövdeli yapıya sahiptir. Fındık ve çikolata aromaları baskındır.
 • Merkezde yetişen kahveler; dengeli asiditeye sahiptir. Meyve notaları öne çıkar.
 • Güney kahveleri; güçlü asiditeyle benzerlerinden hemen ayrılır. Narenciye notaları baskındır.

Yaklaşık 950 bin hektara yayılan kahve üretimi, 1200-1800 metre yükseklikte yapılır. Volkanik ve verimli topraklarda ıslak işleme yöntemiyle elde edilen Arabica çekirdekleri, ağırlıklı olarak asitli, fındık, meyve ve çikolata aromalıdır.

Kahve Tadına Etki Eden Bölgesel Özellikler

Colombian kahvesi çekirdeklerinin bölgeye özel farklı tatlara sahip olmasında; havanın yağmurlu veya güneşli olması kadar sıcaklık değerleri, rakım ve topraktan kaynaklı etkiler belirleyicidir.

            Supremo

En kaliteli Colombian kahvesi dendiğinde akla ilk olarak Supremo gelir. Yöresel kahveler arasında sert yapıdaki gövdesiyle dikkat çeken çekirdek, homojen bir yapıda kavrulabilen ender ürünler arasında gösterilir.

 • Elma
 • Kakao
 • Vanilya ve
 • Şeker aromalarının hissedildiği Supremo sıklıkla filtre kahve ve espresso için kullanılır.

Çekirdeğin kendine has sert yapısı hem tazeliğin hem de aromanın uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.

            Excelso

Kalite açısından Supremo’nun hemen peşinden gelen Excelso, kelime anlamındaki gibi en çok ihraç edilen kahve çekirdeğidir. Tadım açısından Supremo ile benzer özellikler gösterse de fiyat olarak daha avantajlıdır.

 • Yumuşak içim
 • Orta asidite
 • Karamelize notalar
 • Tatlı ve hoş tat Excelso’nun en belirgin özellikleri arasında sayılabilir.

Excelsa, Kolombiya’nın yüksek bölgeleri olan Caldas ve Huila bölgelerinde yetişir.

            Bukaramanga

En çok ihraç edilen kahve çekirdeklerinde Supremo ve Excelsa’dan sonra gelir. Çok yumuşak içime sahiptir. Bu özelliğiyle Sumatra kahvesine benzer.

 • Ağır gövde
 • Düşük asidite ve
 • Zengin notalarla hemen ayırt edilir.

Asitli kahve içmek istemeyenlerin tercihi Bukaramanga Colombian kahvesidir.

            Diğer Colombian Kahveleri

Kahve üretimi açısından son derece zengin olan Kolombiya’da Supremo, Excelsa ve Bukaramanga’ya ek olarak;

 • Bogota
 • Cucuta ve
 • Narino kahve çekirdekleri de tüketilir.

Yeterli ihracat hacmini yakalayamayan bu çekirdekler az bilinir ve bulunur. Her bir çekirdek yetiştiği bölgenin özelliklerini taşır.

Colombian Kahvesi İşleme Yöntemleri

Kolombiyalı çiftçilerin küçük ıslak değirmenleri bulunur. Bir fermantasyon tankı ve kahvenin yıkandığı bölüm olarak düşünülmesi gereken değirmenlerde gün boyu yapılan hasat gece boyunca fermente edilir.

Kalite kontrolü yapılan çekirdekler geniş verandalarda kurutulur. Ülkenin sahip olduğu iklim ve geliştirilen işleme stilleri kahveye lezzet ve değer katar.

 • 800-1.900 metre aralığında
 • Ortalama 3 dönümlük çiftlik boyutunda yetişen kahve meyvesinin hasadı
 • Mart-Haziran ve Eylül-Aralık dönemlerinde yapılır.

“Doğayı Koruma Birliği” tarafından dünyanın en zengin çeşitliliğe sahip bölgesi ilan edilen And Dağları, Colombian kahvesi üretimi için idealdir. Cali, Medellin ve Bogota arası “Kahve Üçgeni” olarak adlandırılır.

Kusursuz konumuyla And Dağları, kahve meyvesinin üretimi için gerekli olan rakıma sahiptir. Elle toplanan meyveler, yıkama işleminin ardından doğal yöntemlerle kurutularak kahve tüketicilerinin beğenisine sunulur. Colombian kahvesine lezzet ve aroma katan sırlar;

 1. Coğrafya ve iklim
 2. Büyüme ve hasat süreci
 3. Kahve türüdür.

Dünyanın en iyi kahvelerini yetiştirmek için ideal iklim ve coğrafyaya sahip olan Kolombiya, %100 Arabica kahvesi üreten tek ülkedir.

Colombian Filtre Kahve Demleme Teknikleri ve Tat Özellikleri

Colombian kahvesi üretimi %100 Arabica çekirdeklerinden oluşur. Kahve yetiştiriciliği ülke genelinde küçük çiftliklerde yapılır. Dünya kahve üretiminin yaklaşık %12’si Kolombiya topraklarından çıkar.

 • Hafif kavrulan çekirdeklerde zengin asidite ve narenciye notaları belirginleşir. Kakao ve karamel lezzeti kahve çekirdeklerine değer katar.
 • Orta ve koyu kavrulan çekirdeklerde tat ve aroma daha zengindir ve yoğun bir şekilde hissedilir. Kakao tatları ön plana çıkarken asidite düşer.

Kahve çekirdeklerinin kavrulma derecesine bakarak en doğru demleme yöntemi tespit edilebilir.

French Pressle Colombian Filtre Kahve Demleme

French pressle filtre Colombian kahvesi demlemek için önerilen ideal oran;

 • 180 ml su ve 10 gram kahvedir.

Tercihen taze öğütülmüş Colombian Supremo kahve press içine konur ve kaynatılarak ideal sıcaklığa gelmesi için 2 dakika dinlendirilmiş temiz su ilave edilir. Pressin altına doğru çöken kahve ortalama 5-6 dakika sonra içime hazırdır.

Pour Overla Colombian Filtre Kahve Demleme

Kâğıt filtre kullanılarak V60 veya Chemexle demlemede önce filtre ıslatılır. İşlem sayesinde filtre yumuşarken kâğıt tadının kahveye geçmesi önlenir. Toz şeker tanelerine benzer şekilde taze öğütülen Colombian Excelso ölçüsü;

 • 180 ml su için 2 yemek kaşığıdır.

Su ilavesine başlandığında Pour Over kabının yarısına kadar doldurulur. Kahvenin bardağa damlamaya başlaması için 10 saniye kadar beklenir. Su ilavesi tamamlanır ve demlenen kahvenin tamamının bardağa akması beklenir.

Makineyle Colombian Filtre Kahve Demleme

Makineyle Colombian kahvesi demlerken ince öğütülmüş filtre kahve tercih edilmelidir. İdeal oran;
            * 180 ml su için 2 yemek kaşığı kahvedir.

Taze Colombian Supremo tek seferlik demlenebileceği gibi gün boyu içime hazır tutulabilir. Yeniden ısıtılan kahvelerde aromanın yok olabileceği unutulmamalıdır.

Buzlu Colombian Filtre Kahve Hazırlama

Buzlu kahve hazırlarken eriyecek buzlar da düşünülmelidir. İdeal oran;

 • 180 ml su için 4 yemek kaşığı kahvedir.

Demlik haznesinin yarısı sıcak suyla doldurularak kahvenin demlenmesi sağlanır. Ardından buz ilave edilir ve özellikle sıcak yaz aylarında kahvenin serinletici etkisinden faydalanılır.

Colombian Kahve Keyfini Taçlandıracak Öneriler!

Filtre kahve damakta bıraktığı etkinin dışında yarattığı fiziksel etkiyle de günümüzün vazgeçilmez alışkanlıkları arasında yer alır. Lezzetli bir Colombian kahvesi nin yanına eşlik edecek;

 • Sağlıklı atıştırmalıklar
 • İlham veren kitaplar
 • Ruhunuza iyi gelecek müzikler
 • Gerçek ve hayal arasında kalan film veya diziler keyfinizi taçlandıracak öneriler arasında sayılabilir.

Kahve hakkında bilmediklerinizi öğrendikçe ve popüler kahve çeşitlerini yakından tanındıkça en lezzetli seçimleri daha kolay yapabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için https://www.ventrepublic.com/colombian-filtre-kahvesinin-tarihi-ve-ozellikleri/ adresini ziyaret edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü