Menisküs Yaralanmaları Nedir

Menisküs Yaralanmaları Nedir

Menisküs sık sık duyduğumuz aslında en sık karşılaşılan eklem yaralanmalarından biri. Yaşlılarda vücudun yıpranması sonucu baş gösteren menisküs yırtılmaları, geç yaşlara bakıldığında daha çok sporcularda görülüyor. Menisküs kelime anlamı ile  vücudun en çok çalışan eklem yerlerinden biri olan dizlerdeki hareket kolaylığı sağlayan yapının genel adı.Bu yapı yaralanmalara çok açık olduğu gibi tüm bacağı etkileyen ve gündelik hayatı zorlaştıran bir konumda bulunuyor.

Menisküs yırtıkları neden olur?

Menisküs  diz gibi en çok çalışan bir eklemde yer aldığı için yaralanmalar konusunda daha riskli bundan bahsetmiştik. Bu sebeple aslında herkes menisküs olabilir özellikle ağır yük kaldıranlar, sürekli ayakta duranlar, yaşlılar, çok ağır ev işi yapan kadınlar sık sık menisküs yaralanmalarıyla karşılaşabiliyor. Sporcular ne yazık ki menisküs yaralanmalarında en riskli gruplardan ve bazen bu durum doğru tedaviyle sonuçlanmadığında sporcunun kariyerinin bozulmasına sebep olabiliyor.

Menisküs Tedavisinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

Menisküs yaralanmaları tedavisinde, yaralanma ve yırtıkların boyutu çok önemlidir.  Akut durumlarda menisküs olan yere buz kompresi yapılması, dizin yüksek bir konumda tutulması, dinlenme ve fazla hareketten kaçınma tedavi için olmazsa olmazlardandır. Özellikle dizlerde oluşan takılma, ağrı ve şişlik hastayı gündelik hayatta oldukça zorlar, bu nedenle şikayet çok ilerlemeden hastaya tanı konması ve bir an önce tedaviye başlanması önemlidir.  Aksi takdirde tedavi edilmeyen yırtıkların eklem ve kemiklerde gonartoz adı verilen diz kireçlenmesine sebep olabilir. Bu noktada tedavi egzersiz, ilaç ile tedavi veya cerrahi müdahale şeklinde olabiliyor.

Menisküs Tedavisinde Artroskopid

Menisküs tedavisi amaçlı yapılan ameliyatlarda artık en hızlı ve hastanın en rahat ettiği artroskopi denilen özel bir teknik kullanılabiliyor. Bu teknik hastaların dizlerine çok küçük delikler açarak, bu deliklerden kameralı optik bir cihazın sokulmasıyla bölgenin net bir şekilde belirlenmesi ve bu bölgenin çıkarılması ile sonuçlanıyor.Bu yöntem tedavi için yeterli olurken hasta günlerce süren pansuman derdi ile uğraşmamış oluyor. Eskiden yapılan açık ameliyatların yerini hızlı bir şekilde alan artoskopi tekniği, tedavi yüzdesi ve sonrasında hastanın rahat etmesi noktasında çok tercih ediliyor. Menisküs tedavisinin Türkiye’nin en iyi ortopedi hastanesi olan Emot’tan yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü