Schengen Nedir?

Schengen Nedir?

Schengen Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret birliği üyelerini kapsayan bölgenin tümüne verilen isimdir. Bu ülkeler; Avusturya, Belçika, Danimarka, Çekya, Finlandiya, Estonya, Almanya , Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya, İzlanda, Litvanya, Letonya, Malta, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Portekiz, Polonya, Slovenya, Slovakya, İsveç, İspanya, İsviçre ve Lihtenştayn olarak sıralanıyor.

Schengen ülkeleri arasındaki geçiş serbestliği sayesinde birlik üyesi ülkelerin vatandaşları, sadece kimlik ya da pasaportları ile bölge içinde seyahat edebiliyor. Bölge dışında kalan kişilerden ise vize talep ediliyor ise vize başvurusu yaparak istedikleri birlik üyesi ülke için işlemleri başlatabiliyorlar.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi Konsolosluk tarafından verilen ve birliğe bağlı ülkeler içinde seyahat etmeye izin veren bir vize türüdür. Schengen bölgesini oluşturan ülkelere bu belge ile giriş yapılabiliyor. Hak edilmiş vizenin koşullarına bağlı olarak bu vize ile birden fazla ülke de ziyaret edilebiliyor.

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi almak için teorik olarak herhangi bir Schengen ülkesinin Konsolosluğunun belirlediği vize başvuru merkezleri aracılığı ile Schengen vizesi alınabilir. Ancak ilgili ülkenin ya da pasaport kontrol memurunun sizi ülkeye almama yetkisi var. Bu nedenle önerilen, vize başvurusunu gitmeyi planladığınız ülkeden yapmanız. Bir de vizeyi aldığımız ülkeye vize süresince mutlaka giriş yapmaya özen göstermenizdir. Bu süreç ve tüm prosedürler için Vize Uzmanı ekibimiz sizlere destek verecektir.

Vizeyi aldıktan sonra birlik üyesi ülkeler arasında kalış izin süreniz dahilinde dolaşabilirsiniz. Buradaki önemli nokta, ilk girişin vize alınan ülkeden yapılması gerektiği. Daha sonrasında diğer ülkelere giriş yapabilirsiniz. Bazı özel durumlarda bu kuralın dışına çıkmak mümkündür. Koşulunuzun bu duruma uygun olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgiyi Vize Uzmanı ekibimize mutlaka danışınız.

Schengen vizesine başvuru yapmak için www.vizeuzmani.com.tr adresinden randevunuzu düzenleyebilir, güncel evrak listesine ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://blog.vizeuzmani.com.tr/schengen-nedir/

İletişim Bilgilerimiz

Telefon: 0850 441 05 09

E-Posta: info@vizeuzmani.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Avrupa birliğinin kapılarını schengen vizesi açıyor, turistik vize olmasının yanı sıra, öğrenci olarak gidenler için ilk verilen vizedir.

  2. Schengen ülkeleri içerisinde en kolay vize alabileceğiniz yer olarak Portekiz’i öneririm. Kolay şekilde bir Schengen vizesine sahip olmak için şöyle bir mantık geliştirilebilir: Avrupa’nın güney kesiminde bulunan ülkeler, kuzeydeki ülkelere nazaran daha kolay vize vermektedir. 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü